top of page

יוון - סלוניקי, אולימפוס, מטאורה ואתונה

כולנו יודעים שיוון היא הרבה מעבר לסתם איים, אבל אף פעם לא ראינו את זה. תמיד התפתינו לטוס לכרתים או משהו בסגנון.

הפעם שילבנו את חצי האי עם פיליון עם סלוניקי, הרי האולימפוס, מטאורה ואתונה. פיצלתי את הפוסטים לכמה, כדי שיהיה יותר קל, כי למה שאהנה לבד?


פיצלתי את כל הפוסטים של יוון לעוד פוסטים רלוונטים:

מפות: מפה של כל המקומות החשובים שלנו באתונה, במטאורה ובאולימפוס. מפה של כל המקומות החשובים שלנו בפיליון.

לפוסט המסכם את הטיול שלנו ליוון - לחצו כאן.

לפוסט על כל המסלול המדויק בפיליון ביוון - לחצו כאן.

לפוסט על חוקי בדיקות הקורונה לטסים ליוון - לחצו כאן.

לפוסט עם החופים הכי יפים בפיליון - לחצו כאן.


מטאורה. אתר חובה

“Each day of our lives we make deposits in the memory banks of our children” Someone smart

מה יש לעשות בכל מקום בקצרה:

☑️סלוניקי - מדרחוב, מזח וארוחת הבוקר הטובה בעולם בעיר העתיקה (היינו בקושי חצי יום)

☑️אולימפוס - להשתכשך והתעלף (היינו חצי יום)

☑️מטאורה - מנזרים תלויים (ישנו לילה במקום ובבוקר היינו 3 שעות במנזרים - מספיק לגמרי)

☑️אתונה - ישנו 2 לילות במקום


 

סלוניקי

מה לעשות? לא הספקנו הרבה, כי הגענו בערב מישראל ונסענו לאולימפוס למחרת בצהריים, אבל:

☑️ראינו שרידי ארכיאולוגיה

☑️יש את המגדל הלבן

☑️יש את העיר העליונה עם החומה (Ano Poli) בה יש סמטאות ציוריות, כנסיות, נוף ואת ארוחת הבוקר הטעימה ביותר שתאכלו:)

איפה לישון? ישנו במלון בוטיקי קטן וחמוד. The Modernist Thessaloniki - המיקום שלו היה מעולה.

אילו מסעדות לא לפספס? במעלה העיר העתיקה, יש מסעדה שהגענו אליה לגמרי במקרה ואכלנו בה את ארוחת הבוקר המושלמת ביותר עם הנוף המהמם של כל העיר. שמה: Acostaflavors בעלת המקום אנסטסיה מהממת, סיפרה לנו שפתחה ממש לפני הקורונה והיא שמחה שבאנו ושהתיירות חוזרת לפעולה.

המלצה נוספת: ראיתם פעם נהג מונית שאוסף אתכם מהשדה, שנותן לכם תיק עם בקבוק מים לכל נוסע, שאומר לכם כמה כיף שבאתם וכמה הוא שמח, ששם לכם די וי די של כל המקומות השווים ביוון עם הסברים ואפילו מוסיקה יוונית אותנטית? לא? גם אני לא, עד שהכרתי את Vasilis Arapelis מ Transfer4U - מושלם.האולימפוס

מה לעשות?

☑️לטייל ב Orlias Waterfalls

☑️אפשר לאכול בעיירה החמודה Litochoro

בהתחלה הגענו למפל קטן שלא היה נראה כמו בתמונות, אבל לא ויתרנו וחיפשנו את המקום הנכון ומזל שכך. המפל הנכון הרבה יותר מרהיב, המים היו נעימים וכולנו נכנסנו להשתכשך.

איפה לישון? ישנו במטאורה כדי לא לנסוע בלילה נסיעה מסוכנת לפיליון. הקטע הזה שהולכים לישון וקמים בבוקר לנוף המטאורה הוא בלתי נתפס.

אילו מסעדות לא לפספס? לא אכלנו במסעדה כזו. היה סביר.
מטאורה

כמה עובדות על מטאורה, יוון: ☑️מטאור = תלוי באוויר ומכאן השם לאיזור המיוחד עם המנזרים התלויים ☑️מספיק להיות כ-3 שעות במקום, לבקר ב 3 מנזרים תלויים ו"לנשום" את המקום. כך יישאר טעם של עוד ☑️העיירה Kalampaka מלאה בטברנות ובבתי קפה מקסימים ☑️כשלושה הרוגים וכעשרים פצועים בשנה מאנשים שעושים סלפי ☑️מומלץ לבוא לראות שקיעה במטאורה ביקשתי מרוני לצלם אותי ואת יעל, הוא חשב שגם האצבע שלו צריכה להיות בתמונה. You had one job... ☑️אף אחד לא יודע להגיד כיצד נוצרו עמודי הסלע. הר געש שהתפרץ? שיוף זרמי ים ורוח במשך מיליוני שנים? או אולי מטאורים שנחתו מהחלל??

☑️אף אחד לא ממש יודע גם איך בנו את המנזרים התלויים האלו לפני כל כך הרבה שנים... ☑️צריך לבוא לבושים צנוע כדי לכבד את הנזירים.


אתונה

מה לעשות? היינו רק שני לילות, אבלי יום וחצי נטו, כך שמומחית גדולה אני לא.

אבל מה שאנחנו עשינו זה:

☑️הסתובבנו באיזור הפלקה, "הלכנו לאיבוד" כמו שהכי כיף לעשות. החזרנו את הרכב.

☑️נפגשנו עם מדריכת טיולים ישראלית, ריקי (כדי שיהיה קל ונחמד לילדים להבין) - ריקי היא מדריכה מיוחדת. היא נתנה לנו סיור של 4 שעות ברגל מכל הלב בעיר והראתה לנו המון זוויות של העיר שאי אפשר לקרוא בספרים.

למשל, הסבירה לנו שטקס החלפת המשמרות באתונה הוא לא סתם כמו בכל מקום אחר (למשל אנגליה), אלא שיש מאחוריו המון הסברים והיסטוריה.

העות'מניים שלטו ביוונים עד לפני 200 שנה במשך 400 שנה והיוונים מאד שמחים שהם לא תחת השלטון הזה היום.

בטקס החלפת המשמרות, זוגות חיילים עומדים מסביב לאנדרטה לזכר כל היוונים שנפלו תחת השלטון העות'מני. אין שם באמת קברים, זה רק סמלי.

יש לחיילים 400 כפלים בחצאית. נכון, כפל לכל שנה תחת השלטון. החיילים מאמינים שלשרת בטקס החלפת המשמרות זו פסגה מבחינתם וזכות ענקית. בחודש וחצי האחרונים הם הופכים להיות מפקדים בטקס זה, כאשר התפקיד של מפקד זה לתת מים לחיילים ולוודא שילדים לא מציקים להם (נניח כמו הילדים שלי).

החיילים חייבים להיות בזוגות עם גובה זהה - מינימום 1.85 ומקסימום 2.10 (נניח יאניס לא יכול לשרת פה. אגב, יאניס כל הכבוד!!).

כל נעל שלהם שוקלת 1.5 ק"ג והם רוקעים בנעליים שלהם כמו שרק מישהו חופשי יכול לעשות ומעיפים את השלטון אחורנית, כדי לסמל שהם כבר חופשיים.

התגובה שלנו נעה בין התפקעות מצחוק לבין התפעלות.

ריקי לקחה אותנו לרכבת התחתית, כי היו שם הרבה דברים מעניינים כמו גולגולות ופסיפסים, היא גם לקחה אותנו לשוק הבשר, שם קנינו נשנושים וחלווה במקום החמוד הזה Terra Fresh. בעלת המקום דחפה לנו עוד כל מיני דברים על חשבון הבית וממש רצינו לחזור,אבל לא הספקנו.המדריכה ריקי דיברה בצורה מותאמת בדיוק לילדים שלנו והעשירה אותנו בידע עצום על תרבות יוון והקשר שלה לתרבות היהודית.

חרשנו את העיר ברגל, אבל הכל היה בזרימה ובהנאה. עלה לנו 180 יורו לכל המשפחה ל - 4 שעות. שווה.

הפרטים שלה: ⁦+30 697 224 8843⁩


☑️אפשר לנסוע